10 THRILLERÓW, KTÓRE TRZEBA OBEJRZEĆ! #2

Sprawdzając ostatnio statystyki mojego bloga (spuśćmy zasłonę milczenia) dotarło do mnie, że chyba bardzo lubicie oglądać filmy. Najpopularniejszy wpis to 10 thrillerów, które trzeba obejrzeć. Pomyślałem, że skoro tak jest i w dodatku Majówka jeszcze trwa, to dam wam kilka nowych tytułów, abyście mogli siedzieć, oglądać i cieszyć się, że wielmożny pan Gray się o was troszczy. Lista, którą wam zaraz przedstawię to thrillery różnego typu. Jedne bardziej kryminalne inne Sci-Fi, ale wszystkie mieszczą się moim zdaniem w kategorii. Nie kierujcie się również kolejnością. Nie mam ochoty wybierać, który jest lepszy, a który gorszy. To byłoby trudne, więc numer dziesiąty wcale nie musi być najgorszy. No ale dobra koniec tego smętnego pitu, pitu. Tu ma być konkretnie. Chcecie filmów? No to macie!

10 thrillerów, które trzeba obejrzeć #2

1. ILUZJA / NOW YOU SEE ME (2013)


Tajemnicza, istniejąca od wieków, organizacja OKO zbiera grupę najbardziej utalentowanych iluzjonistów i powierza im równie zagadkowy plan. O magikach robi się głośno po wielkim spektaklu. Kradną pieniądze z banku i rozdają je ludziom. Wszystko dzieje się ze sceny przed dużą publicznością. To oczywiście nie koniec ich działań. Tropem iluzjonistów rusza Agent FBI (Mark Ruffalo) i Interpol. W filmie wystąpiło wiele znanych gwiazd, m.in. Morgan Freeman, Michael Caine, Woody Harrelson czy wspomniany wcześniej Mark Ruffalo.

2. RED LIGHTS (2012)


Doktor psychologii (Sigourney Weaver) wraz z pomocnikami, fizykiem i asystentką, demaskują osoby, które rzekomo posiadają nadprzyrodzone moce i w ten sposób żerują na naiwnych klientach. Zespół jest bardzo skuteczny i ciągle odnosi sukcesy. Wszystko komplikuje się, gdy na ich drodze staje niewidomy Simon Silver (Robert DeNiro) uważający się za silne medium. Mężczyzna jest świetnym showmanem i doskonale radzi sobie przed kamerami. Grupa staje przed trudnym zadaniem. Film cały czas trzyma w napięciu. Poza wymienionymi aktorami, w rolach głównych występują jeszcze Elizabeth Olsen oraz Cillian Murphy.

3. DOM SNÓW / DREAM HOUSE (2011)


Will Attenton razem ze swoją rodziną przeprowadza się z Nowego Jorku do nowego domu. Gdy okazuje się, że zamordowano w nim poprzednią mieszkankę i jej dzieci, a mąż podejrzany o morderstwo właśnie wyszedł z domu dla psychicznie chorych, Willa zaczyna prześladować przeczucie, że nie wszystkie poszlaki zostały odpowiednio zbadane. Niebawem cała rodzina nabiera podejrzeń, że ktoś ich obserwuje. Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna obłęd i szaleństwo? W roli głównej Daniel Craig. Dodatkowo zobaczymy, Rachel Weisz oraz Naomi Watts.

4. EFEKT MOTYLA (2004)


Evan Treborn (Ashton Kutcher) miał trudne dzieciństwo. Wiele przeszedł, jednak wyparł z umysłu wszystkie przykre zdarzenia. Za namową psychiatry notował wszystko w zeszytach. Jako student odkrywa, że po przeczytaniu dzienników przenosi się w czasie do minionych wydarzeń. Może zmieniać to, co już się stało. Po kilku próbach zdaje sobie sprawę, że nawet najdrobniejsza zmiana może mieć kolosalny wpływ na teraźniejszość. Film doczekał się 2 sequeli.

5. POKŁOSIE (2012)


Franciszek Kalina (Ireneusz Czop), który wyemigrował do USA, na wieść o problemach brata, przyjeżdża do Polski. Młodszy brat, Józef (Maciej Stuhr) jest w konflikcie z mieszkańcami wsi, w której mieszka. Wspólnie postanawiają odkryć tajemnicę z czasów okupacji niemieckiej, co prowadzi do agresji i nienawiści ze strony wielu osób. Ujawnienie tej tajemnicy odbije się tragicznie na wszystkich. Pokłosie to film, który trzymając w wielkim napięciu, krok po kroku ujawnia kolejne okruszki pewnej straszliwej zbrodni.

6. EX MACHINA (2015)


Młody informatyk, Caleb (Dohmnall Gleeson) wygrywa konkurs, w którym nagrodą jest spędzenie tygodnia w luksusowym domu szefa firmy, Nathana (Oscar Isaac). Na miejscu Caleb poznaje wyjątkowo piękną Avę, pierwszą na świecie sztuczną inteligencję pod postacią kobiety. Nathan chce, by ten przeprowadził test, żeby dowiedzieć się, czy projekt się udał. Mężczyzna przystaje na propozycję i odbywa serię rozmów z Avą, jednak z biegiem czasu ich relacja zaczyna robić się niepokojąca, a Caleb odkrywa, że szef nie powiedział mu wszystkiego o eksperymencie. W rolę Avy wcieliła się piękna Alicia Vikander.
Jeśli jakimś cudem nie znacie tego filmu, to nie wiem, co robiliście przez ostatnie 2 lata.

7. SPOTLIGHT (2015)


Spotlight to historia, która kiedyś wydarzyła się naprawdę. Dziennikarze śledczy (nagrodzeni Pulitzerem) gazety „Boston Globe” dotarli to szokujących i przerażających zarazem faktów na temat pedofilii w kościele rzymskokatolickim. Historia ponad 70 księży była skrupulatnie tuszowana. Dziennikarze, prowadząc własne, mozolne śledztwo rozwiązują głośną sprawę, która zbulwersowała świat w 2002 roku. W rolach głównych: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery i Brian d’Arcy James.

8. STOKER (2013)


Ojciec Indii (Mia Wasikowska) ginie w tajemniczym wypadku samochodowym. Krótko po tym do położonego na odludziu, domu, w którym mieszka wraz z emocjonalnie niestabilną matką, wprowadza się jej wuj Charlie. Brat zmarłego ojca.
India nie wiedziała dotąd o jego istnieniu. Niedługo zaczyna podejrzewać, że ten tajemniczy, czarujący mężczyzna ma ukryte motywy. Mimo tego spostrzeżenia, coś ją do niego przyciąga.
Stoker trzyma w napięciu od początku do końca i jest przy tym bardzo tajemniczy. Poza Mią zagrali tu również, Matthew Goode i Nicole Kidman.

9. LINCZ (2010)


W pewnej polskiej wsi stary mężczyzna, Zaranek, terroryzuje wszystkich mieszkańców. Jest postrachem dla ludzi, bez względu na wiek czy płeć. Nie pomaga fakt, iż policja sprawę bagatelizuje. W końcu ludzie biorą sprawy w swoje ręce.
Film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, oparty na prawdziwych wydarzeniach z 2005 roku, znanych jako „samosąd we Włodowie”.
W filmie udział wzięli m.in. Wiesław Komasa, Leszek Lichota i Łukasz Simlat.

10. DZIEWCZYNA Z TATUAŻEM / THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO (2011)


Ekranizacja bestsellerowej powieści Stiega Larssona, jednej z moich ulubionych książek.
Mikael Blomkvist, dziennikarz i właściciel magazynu Millennium, zostaje oskarżony o zniesławienie. Postanawia na jakiś czas usunąć się w cień.
Jednak spokój nie trwa długo, ponieważ Mikael dostaje dziwne zlecenie. Pewien bogaty człowiek prosi, by zbadał sprawę zaginięcia jego bratanicy Harriet, która zniknęła bez śladu w Dniu Dziecka 1966 roku. Zadanie jest tym bardziej trudne, że w dniu zniknięcia drogi z miasta były nieprzejezdne. W śledztwie pomaga mu genialna hakerka Lisbeth Salander. Na jaw wyjdzie wiele strasznych faktów sprzed lat.
Ostatni film i kolejny raz główna rola to Daniel Craig. Rolę Lisbeth zagrała Rooney Mara.

To już koniec, następne filmy niebawem, ale teraz kolejny raz zadanie dla was. Pomijając opinie na temat filmów, które wybrałem, napiszcie mi o 3 swoich ulubionych thrillerach. Jeśli chcecie, to możecie pokrótce opisać, o czym jest dany film, dlaczego warto go obejrzeć i zachęcić do niego innych. Wszystkie wasze propozycje sprawdzę i może pojawią się w kolejnych odsłonach cyklu:
10 thrillerów, które trzeba obejrzeć

Cya

 • Zdecydowanie muszę odświeżyć sobie Millenium! Po wycieczce po Szwecji chyba lepiej wczuję się w klimat 🙂

 • Połowę z zaprezentowanych,, oglądałam. Resztę zapisałam na listę. Chętnie obejrzę. „Dziewczyna z tatuaże” od dawna mnie intryguje.

 • MrsGrono.com

  Hm moze ten Spotlight dzis wieczorem? 🙂 Dziekuje za propozucje!

 • Dzięki za listę, przyda się : ) zgadzam się z numerem 1! Iluzja to genialny film.

 • Pingback: 10 THRILLERÓW, KTÓRE TRZEBA OBEJRZEĆ! - Dorian Gray()

 • Aż 2 z 10 nie widziałam. 😀 Ale obejrzę na pewno!
  Ale Spotlight i Iluzja? To przecież nie są thrillery Czy są? 😀

  • Jest wiele podgatunków thrillerów. Np. Szpiegowskie, kryminalne, konspiracyjne, medyczne 😉

 • Ostatnio gdzie nie wpadnę tam trafiam na polecenia filmów 😀 To jest chyba znak, że trzeba narobić zaległości 🙂 Przynajmniej dzięki Tobie mam z czego wybierać 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • Bardzo się cieszę, że się przyda. Również pozdrawiam 🙂

 • Widziałam wszystkie poza ‚Dom snów’ i chyba ‚Stokerem’. Chyba, bo czytając opis mam wrażenie, że to oglądałam choć tytułu nie kojarzę 🙂 koniecznie to nadrobimy, thriller to zarówno mój, jak i mojego męża ulubiony gatunek filmowy 🙂 pozdrawiam!

 • Trochę z nich widziałam, ale nie wszystkie. Dobra lista, na pewno wykorzystam 🙂

 • Właśnie zaczęłam czytać ‚Millenium’. 🙂 Ciekawe propozycje, filmy, o których było głośno, a jednak z jakiegoś powodu wielu z nich do tej pory nie widziałam. Wysłałam właśnie link do chłopaka – mamy rozrywkę na majówkowe wieczory. 🙂 Chętnie zerknę też na część pierwszą!

  • Cieszę się, że się podoba. Miłego oglądania i czytania. 🙂

   • Właśnie jesteśmy po Spotlight, rewelacyjny – nie wiem, co ja robiłam przez ostatnie dwa lata 🙂

 • Laura

  Uwielbiam Efekt Motyla i Dziewczynę z tatuażem. Dobra lista:) http://www.misslaura.pl

 • Kocham „Efekt motyla”, do tej pory ten film mnie zachwyca. Obejrzę sobie „Red Lights”, zapowiada się ciekawie!

 • Justyna

  Iluzja mogę oglądać ten film wkoło super

 • Marysia

  Oglądałam Iluzje 🙂 Reszty nie kojarzę bedzie trzeba nadrobić 🙂

 • 6 z 10 filmów widziałam i polecam, jednak muszę przyznać, że pozycji 6,7 i 8 nie miałam okazji zobaczyć, a teraz wiem, że powinnam nadrobić zaległości 😀

 • Z tych wszystkich propozycji widziałam tylko „Efekt motyla”. Zdałam sobie sprawę, ile ja mam zaległości. Sporo ciekawych filmów przedstawiłeś. Dzięki!

 • Paula

  Kilku nie znam, zapisuję i … ech…czekam, dopiero po sesji pooglądam bez wyrzutów sumienia 🙂

 • Mniej więcej połowę widziałam 🙂
  Ostatnio rozmijam się z filmami, bo jakoś mnie nie wciągają. Ale dobrego thrillera wciągnę zawsze! 🙂

 • Tak szczerze mówiąc, to „Iluzja” ma się tak to thrillera jak pies do ściany, „Efekt motyla” jest raczej dramatem sci-fi, „Ex machina”… Ekhem, „Ex machina” to pod wieloma względami porażka (z filmów sci-fi mogę co najwyżej polecić: „Her”). Inna sprawa, że mam poczucie, że Amerykanie tak często miksują thriller z dramatem, że ciężko wybrać, czym w zasadzie dany film jest. W sensie: według nich jest thrillerem, a już po godzinie okazuje się, że to jednak klasyczny dramat jest 😉
  Osobiście polecam też „Donniego Darko”. Nie jest thrillerem, tak jak w moim poczuciu nie jest nim „Efekt motyla” – jeśli jednak podobał Ci się „Efekt…”, to i „Donnie…” powinien przypaść Ci do gustu. Osobiście jestem jego fanką, choć to, oczywiście, nie świadczy o niczym 😉
  Ach, a jeśli lubisz thrillery sci-fi, to chyba mogę polecić serial, bo jak się nad tym zastanowię, to niektóre odcinki wpisują się w ten gatunek. Szczególnie, że każdy odcinek to zupełnie inna historia i inna wizja przyszłości. Mowa, oczywiście, o „Black Mirror”. Myślę, że z powodzeniem zastąpi Ci wiele filmów… 🙂

  • „Donnie Darko” zobaczę z chęcią, „Her” to melodramat, więc raczej nie, a „Black Mirror” ostatnio wyłączyłem w połowie odcinka. Całkowicie nie dla mnie. Bardzo mnie nudził.
   Co do Iluzji i Efektu motyla, to się nie zgodzę. Thriller to nie Horror, nie musisz się bać na takim filmie (oczywiście są i straszne thrillery). Wszystko ma zmierzać do punktu kulminacyjnego, w którym na ogół wyjaśnia się fabuła. Często też podążamy za bohaterem, któremu grozi niebezpieczeństwo. I oczywiście, wiele osób lubi takie thrillery, które mają w sobie dużo grozy, ale to nie znaczy, że te mniej straszne są gorsze. W założeniu thriller ma wywołać u widza dreszcz emocji, niepewność, napięcie.
   Czy Iluzja i Efekt motyla nie mają tych elementów?

   • Odcinki „Black Mirror” nie są równe, bo – jak pisałam – każdy z nich to inna historia i inny świat. Sama mam takie, które mnie zwyczajnie znudziły, ale też takie, które uważam za naprawdę dobre. Wiadomo jednak: to specyficzny klimat i nie każdemu musi się podobać.
    Skąd ten pomysł, że sugeruję, że thriller powinien być straszny? Nic takiego nie powiedziałam. Thriller powinien trzymać w napięciu. Jakkolwiek. A to nie to samo, co „bycie strasznym”. „Iluzja” pod tym względem jest tak miałka, że ciężko tu mówić o jakimkolwiek rozwiązaniu akcji, bo właściwie szału to tam nie ma. Chociaż nie, poczekaj, zwracam honor, bo właśnie zdałam sobie sprawę, że mi w głowie dalej dwójka siedzi: jedynka nie jest jeszcze taka zła – ot, film jakich wiele, przyjemne do oglądania, jakaś tam fabuła nawet. To „Iluzja 2” jest strasznym bublem. Ekhem.
    „Efekt motyla” jest dla mnie tak bardzo sci-fi, że nie potrafię tego umiejscowić w prawidłowym miejscu między thrillerem a dramatem i to właśnie miałam na myśli. Bo owszem, niby thriller, akcja, te sprawy – ale jednocześnie dramat tak bardzo – i w moim odczuciu ten dramat po prostu przeważa, acz to bardzo subiektywne jest. Dlatego często tak trudno ocenić niektóre gatunki – jasne, można patrzeć na etykietkę, która podpowie nam, co chcieli stworzyć twórcy, ale czasem okazuje się, że zamiar to jedno, a efekt to drugie. „Her” było dla mnie właśnie takim zaskoczeniem – oficjalnie to „Dramat, Romans”, a w rzeczywistości to… no cóż, mnie się „romans” dobrze nie kojarzy i gdybym sprawdziła wcześniej, że „Her” się doń zalicza, na pewno bym nie odpaliła 😉 Ale nie żałuję, że to zrobiłam, bo to kawał dobrego filmu.
    Wracając: jeśli pytasz, czy „Iluzja” wywołała u mnie „dreszcz emocji, niepewność, napięcie”, to od razu mówię, że absolutnie nie. Być może dlatego to dla mnie thriller nie jest – nie wywołało to u mnie żadnych emocji (no może poza znudzeniem). Ot, filmidło. Bierz jednak poprawkę na to, że moimi „top thrillerami” są takie filmy jak: „Szósty zmysł”, „Memento” czy „Lęk pierwotny”…
    Także, jak widzisz, nie chodzi mi o to, by było strasznie – chodzi o to, by trzymało w napięciu. Mnie się akurat filmy wymienione przez Ciebie nie podobały, acz nie widzę nic złego w tym, że podobały się Tobie. Po prostu moja lista „top 10” wyglądałaby kompletnie inaczej i, mówiąc szczerze, to dobrze. Gdyby wszystkim podobało się to samo, bylibyśmy cholernie nudni 😀

    • Ale ja nigdzie nie napisałem, że to jest moje top 10. Nie o to chodzi. Chciałem po prostu dać parę filmów, które mogą się spodobać szerszej liczbie odbiorców, stąd ten rozstrzał między podgatunkami. Jeśli przeczytałaś uważnie, to wiesz, że jest też poprzedni wpis, w którym również były thrillery – między innymi Memento.

     Nie napisałem też, że Iluzja miała u Ciebie wywołać dreszcz emocji, niepewność, napięcie. Napisałem, że w założeniu THRILLER ma je wywołać u widza. I jeśli uważasz że ten film thrillerem nie jest, to nic mi do tego, tak samo jak to czy Ci się podoba czy nie. Masz do tego prawo. Tego nie oceniałem, więc jeśli tak to odebrałaś to wybacz.
     I nie chodziło mi też o bronienie tych filmów, tylko o to, żeby samego gatunku nie szufladkować. Czyli jeśli jest Sci-fi to może być też thrillerem. Wtedy nazwiemy to Thrillerem Sci-fi. Co w tym złego? No właśnie nic. To miałem na myśli. Prawie każdy film można podciągnąć pod co najmniej 2 gatunki.

     Iluzja faktycznie nie wywołuje napięcia i tego jak wspomniałem wyżej, nigdzie nie napisałem. Napisałem, że ma elementy thrillerów, ale nie wskazałem które.
     I może się nie podobać, wiem to. Ja dobrze ją zapamiętałem ze względu na moje uwielbienie do iluzji i mentalizmu. Sam się tym przez długi czas zajmowałem. Ale nie mówię, że jest to mój ulubiony film.
     Jeśli chcesz zobaczyć lepsze filmy to odsyłam do pierwszego wpisu, tam są takie, które trzymają w napięciu.

 • Kajetan Sobczak

  Dobre zestawienie, choć kilku pozycji nie oglądałem. Muszę nadrobić zaległości.

 • Widziałam tylko Ex Machinę i Efekt Motyla – mam dużo do nadrobienia 😉

 • Hmmm, widziałam do tej pory tylko 1 film z Twojej listy – Dom snów – więc widzę, że mam sporo do nadrobienia :).

 • 1. Fight Club
  2. Siedem
  3. Niezniszczalny, Prestiż, Vanilla Sky, Godzina Zemsty, Szósty Zmysł, Efekt Motyla, Wall Street

 • Z tych podanych widziałam tylko „Iluzję” (i „Iluzję 2”) – oba mi się podobały. Trzymają w napięciu, a czasem człowiek ma ochotę być zaskoczony 😉

 • Część widziałam a część zapisuję na mojej liście „do obejrzenia” 🙂

 • Listę polecę, bo sama osobiście nie przepadam za tą dziedziną filmów, ale nie jest za mną aż tak źle, Efekt motyla widziałam 🙂

 • ciekawe zestawienie. mam duże zaległości

 • od numeru 5 do 10 nie oglądałam, ale dobrze wiedzieć na przyszłość

 • Dobra lista 🙂 co potwierdza fakt, że połowę z tych filmów już widziałam, a drugą połowę mam zamiar 😉

 • follow creativity now

  Widziałam 6 na 10 wymienionych przez ciebie:) ale z pewnością kilka bym dodała, tylko jak to zwykle bywa… nic więcej za wyjątkiem Old Boy mi nie przychodzi do głowy:)

 • Barbara C.

  Nieco subiektywna ta lista… ale popieram Efekt Motyla, Dom Snów i Dziewczyna z Tatuażem to naprawdę wciągające kino… czego nie mogę powiedzieć o Pokłosiu 🙁

  • Bo to mój osobisty blog. Jak lista ma nie być subiektywna? 😉

   • Barbara C.

    Właśnie o to mi chodzi… że to Twoja opinia, z którą ja się nie do końca zgadzam…

 • Justyna

  Nie,nie to nie mój gatunek filmów. Boję się ich

 • Kilku nie widziałam, muszę obejrzeć Red Lights. Ale Pokłosie jako thriller? 😛

 • Dom dusz i Dziewczyna z tatuażem, świetne filmy. Uwielbiam thrillery, zresztą.

 • No ciekawe zestawienie trzeba będzie pooglądać 🙂 Dziewczynę z tatuażem i Efekt motyla oglądałem. O ile pierwszy film nie przypadł mi aż tak bardzo do gustu, to Efekt motyla jeden z lepszych filmów jakie widziałem, gdyby nie jeden błąd logiczny w jednej ze scen to można by rzecz, że 10/10 🙂

 • Tylko trzy z nich widziałam! :O Ale że do tej pory nie oglądałam jeszcze „Efektu motyla”?! To muszę koniecznie nadrobić!
  Hmm thrillery… Na pewno uwielbiam „Jestem bogiem”! Bardzo mi się również podobała „Wyspa tajemnic” i „Inkarnacja”. Jak zamieścisz je w następnym zestawieniu, nie zapomnij powiedzieć, kto Ci je polecił 😉

 • Dzięki za polecenie! 🙂 Muszę nadrobić zaległości filmowe. 🙂

 • Wciąż pamiętam Efekt motyla z.tego zestawienia chyba największe wrażenie na mnie wywarł razem z Domem snów 🙂

 • Iluzję i Spotlight uwielbiam <3 Ale widzę, że mam trzy filmy do obejrzenia 🙂

 • Szukam thrillera, większość tego w moim guście, więc spodziewam się, że nie zawiodę się na pozostałych 😉

 • Ewelina

  Moje typy z tych, które polecasz to Dom snów i Ex Machina. Filmy, które obejrzałam z zaciekawieniem od początku do końca – bez zaglądania do FB, robienia kawy itp itd. 🙂

 • Film Iluzja zrobił na mnie ogromne wrażanie, Efekt motyla też chociaż nieco mnie przerażał.

Zapisz się na Newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl