10 THRILLERÓW, KTÓRE TRZEBA OBEJRZEĆ! #2

Sprawdzając ostatnio statystyki mojego bloga (spuśćmy zasłonę milczenia) dotarło do mnie, że chyba bardzo lubicie oglądać filmy. Najpopularniejszy wpis to 10 thrillerów, które trzeba obejrzeć. Pomyślałem, że skoro tak jest i w dodatku Majówka jeszcze trwa, to dam wam kilka nowych tytułów, abyście mogli siedzieć, oglądać i cieszyć się, że wielmożny pan Gray się o was troszczy. Lista, którą wam zaraz przedstawię to thrillery różnego typu. Jedne bardziej kryminalne inne Sci-Fi, ale wszystkie mieszczą się moim zdaniem w kategorii. Nie kierujcie się również kolejnością. Nie mam ochoty wybierać, który jest lepszy, a który gorszy. To byłoby trudne, więc numer dziesiąty wcale nie musi być najgorszy. No ale dobra koniec tego smętnego pitu, pitu. Tu ma być konkretnie. Chcecie filmów? No to macie!

10 thrillerów, które trzeba obejrzeć #2

1. ILUZJA / NOW YOU SEE ME (2013)


Tajemnicza, istniejąca od wieków, organizacja OKO zbiera grupę najbardziej utalentowanych iluzjonistów i powierza im równie zagadkowy plan. O magikach robi się głośno po wielkim spektaklu. Kradną pieniądze z banku i rozdają je ludziom. Wszystko dzieje się ze sceny przed dużą publicznością. To oczywiście nie koniec ich działań. Tropem iluzjonistów rusza Agent FBI (Mark Ruffalo) i Interpol. W filmie wystąpiło wiele znanych gwiazd, m.in. Morgan Freeman, Michael Caine, Woody Harrelson czy wspomniany wcześniej Mark Ruffalo.

2. RED LIGHTS (2012)


Doktor psychologii (Sigourney Weaver) wraz z pomocnikami, fizykiem i asystentką, demaskują osoby, które rzekomo posiadają nadprzyrodzone moce i w ten sposób żerują na naiwnych klientach. Zespół jest bardzo skuteczny i ciągle odnosi sukcesy. Wszystko komplikuje się, gdy na ich drodze staje niewidomy Simon Silver (Robert DeNiro) uważający się za silne medium. Mężczyzna jest świetnym showmanem i doskonale radzi sobie przed kamerami. Grupa staje przed trudnym zadaniem. Film cały czas trzyma w napięciu. Poza wymienionymi aktorami, w rolach głównych występują jeszcze Elizabeth Olsen oraz Cillian Murphy.

3. DOM SNÓW / DREAM HOUSE (2011)


Will Attenton razem ze swoją rodziną przeprowadza się z Nowego Jorku do nowego domu. Gdy okazuje się, że zamordowano w nim poprzednią mieszkankę i jej dzieci, a mąż podejrzany o morderstwo właśnie wyszedł z domu dla psychicznie chorych, Willa zaczyna prześladować przeczucie, że nie wszystkie poszlaki zostały odpowiednio zbadane. Niebawem cała rodzina nabiera podejrzeń, że ktoś ich obserwuje. Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna obłęd i szaleństwo? W roli głównej Daniel Craig. Dodatkowo zobaczymy, Rachel Weisz oraz Naomi Watts.

4. EFEKT MOTYLA (2004)


Evan Treborn (Ashton Kutcher) miał trudne dzieciństwo. Wiele przeszedł, jednak wyparł z umysłu wszystkie przykre zdarzenia. Za namową psychiatry notował wszystko w zeszytach. Jako student odkrywa, że po przeczytaniu dzienników przenosi się w czasie do minionych wydarzeń. Może zmieniać to, co już się stało. Po kilku próbach zdaje sobie sprawę, że nawet najdrobniejsza zmiana może mieć kolosalny wpływ na teraźniejszość. Film doczekał się 2 sequeli.

5. POKŁOSIE (2012)


Franciszek Kalina (Ireneusz Czop), który wyemigrował do USA, na wieść o problemach brata, przyjeżdża do Polski. Młodszy brat, Józef (Maciej Stuhr) jest w konflikcie z mieszkańcami wsi, w której mieszka. Wspólnie postanawiają odkryć tajemnicę z czasów okupacji niemieckiej, co prowadzi do agresji i nienawiści ze strony wielu osób. Ujawnienie tej tajemnicy odbije się tragicznie na wszystkich. Pokłosie to film, który trzymając w wielkim napięciu, krok po kroku ujawnia kolejne okruszki pewnej straszliwej zbrodni.

6. EX MACHINA (2015)


Młody informatyk, Caleb (Dohmnall Gleeson) wygrywa konkurs, w którym nagrodą jest spędzenie tygodnia w luksusowym domu szefa firmy, Nathana (Oscar Isaac). Na miejscu Caleb poznaje wyjątkowo piękną Avę, pierwszą na świecie sztuczną inteligencję pod postacią kobiety. Nathan chce, by ten przeprowadził test, żeby dowiedzieć się, czy projekt się udał. Mężczyzna przystaje na propozycję i odbywa serię rozmów z Avą, jednak z biegiem czasu ich relacja zaczyna robić się niepokojąca, a Caleb odkrywa, że szef nie powiedział mu wszystkiego o eksperymencie. W rolę Avy wcieliła się piękna Alicia Vikander.
Jeśli jakimś cudem nie znacie tego filmu, to nie wiem, co robiliście przez ostatnie 2 lata.

7. SPOTLIGHT (2015)


Spotlight to historia, która kiedyś wydarzyła się naprawdę. Dziennikarze śledczy (nagrodzeni Pulitzerem) gazety „Boston Globe” dotarli to szokujących i przerażających zarazem faktów na temat pedofilii w kościele rzymskokatolickim. Historia ponad 70 księży była skrupulatnie tuszowana. Dziennikarze, prowadząc własne, mozolne śledztwo rozwiązują głośną sprawę, która zbulwersowała świat w 2002 roku. W rolach głównych: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery i Brian d’Arcy James.

8. STOKER (2013)


Ojciec Indii (Mia Wasikowska) ginie w tajemniczym wypadku samochodowym. Krótko po tym do położonego na odludziu, domu, w którym mieszka wraz z emocjonalnie niestabilną matką, wprowadza się jej wuj Charlie. Brat zmarłego ojca.
India nie wiedziała dotąd o jego istnieniu. Niedługo zaczyna podejrzewać, że ten tajemniczy, czarujący mężczyzna ma ukryte motywy. Mimo tego spostrzeżenia, coś ją do niego przyciąga.
Stoker trzyma w napięciu od początku do końca i jest przy tym bardzo tajemniczy. Poza Mią zagrali tu również, Matthew Goode i Nicole Kidman.

9. LINCZ (2010)


W pewnej polskiej wsi stary mężczyzna, Zaranek, terroryzuje wszystkich mieszkańców. Jest postrachem dla ludzi, bez względu na wiek czy płeć. Nie pomaga fakt, iż policja sprawę bagatelizuje. W końcu ludzie biorą sprawy w swoje ręce.
Film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, oparty na prawdziwych wydarzeniach z 2005 roku, znanych jako „samosąd we Włodowie”.
W filmie udział wzięli m.in. Wiesław Komasa, Leszek Lichota i Łukasz Simlat.

10. DZIEWCZYNA Z TATUAŻEM / THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO (2011)


Ekranizacja bestsellerowej powieści Stiega Larssona, jednej z moich ulubionych książek.
Mikael Blomkvist, dziennikarz i właściciel magazynu Millennium, zostaje oskarżony o zniesławienie. Postanawia na jakiś czas usunąć się w cień.
Jednak spokój nie trwa długo, ponieważ Mikael dostaje dziwne zlecenie. Pewien bogaty człowiek prosi, by zbadał sprawę zaginięcia jego bratanicy Harriet, która zniknęła bez śladu w Dniu Dziecka 1966 roku. Zadanie jest tym bardziej trudne, że w dniu zniknięcia drogi z miasta były nieprzejezdne. W śledztwie pomaga mu genialna hakerka Lisbeth Salander. Na jaw wyjdzie wiele strasznych faktów sprzed lat.
Ostatni film i kolejny raz główna rola to Daniel Craig. Rolę Lisbeth zagrała Rooney Mara.

To już koniec, następne filmy niebawem, ale teraz kolejny raz zadanie dla was. Pomijając opinie na temat filmów, które wybrałem, napiszcie mi o 3 swoich ulubionych thrillerach. Jeśli chcecie, to możecie pokrótce opisać, o czym jest dany film, dlaczego warto go obejrzeć i zachęcić do niego innych. Wszystkie wasze propozycje sprawdzę i może pojawią się w kolejnych odsłonach cyklu:
10 thrillerów, które trzeba obejrzeć

Cya

Napisz do mnie