5 świetnych książek na jesień

Nie lubię jesieni!
Bo co w niej jest fajnego? Ciągle pada, jest zimno, brudno i człowiekowi nic się nie chce. No okej, zdarzają się ładne dni, ale potem tydzień pada. I tak w kółko. Co wtedy robić w czasie wolnym? Na spacer nie pójdziesz bo deszcz. Nie pobiegasz. Nie wyjdziesz na rower. Do dupy.

Dlatego mam nadzieję, że lubicie czytać książki (a jak nie to teraz polubicie) bo mam dla was 5 świetnych tytułów do przeczytania w te deszczowe dni. Obiecuję, że nie zawiedziecie się 🙂

PS Kłamałem, tak na prawdę lubię jesień.
PPS A może nie? Nie dowiesz się (złowrogi śmiech) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3894_9afb

I OTO CHODZI 🙂

No dobra, więc zaczynajmy.

1. I NIE BYŁO JUŻ NIKOGO – Agatha Christie

Najlepsza moim zdaniem książka Agathy Christie. Oczywiście z tych, które sam przeczytałem.
Cała akcja zaczyna się, gdy pewien tajemniczy pan Owen zaprasza na wyspę 8 osób. Wszyscy przybywają na nią pod innym pretekstem i już pierwszego dnia okazuje się, że na wyspie nie ma gospodarza. Jest tylko dwoje służących.
Zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami odtwarzają oni płytę, na której nagrany został pan Owen (gospodarz). Oskarża on swoich gości o zbrodnie, które popełnili ale nie zostali za nie ukarani bo nic im wcześniej nie udowodniono. Każda z 10 osób znajduje w swoim pokoju wierszyk o kolejno ginących żołnierzykach (lub murzynkach – to w zależności od wydania książki). Jeszcze tej samej nocy, podczas kolacji umiera jeden z gości. Gdy giną kolejne osoby cała grupa ma pewność, że mordercą musi być jeden z nich!

Powieść została wydana w 1939 roku w Anglii. Zajęła 19 miejsce na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych według CWA.
Powstał również serial na podstawie tej książki o którym pisałem TU.

2. MORDERSTWO ODBĘDZIE SIĘ – Agatha Christie

Kolejna książka pani Christie. Znowu zawiła i wciągająca zagadka.
W Chipping Cleghorn w logalnej gazecie pojawia się dziwne ogłoszenie. Mówi ono, że w że w najbliższy piątek, o godzinie 18:30, w domu „Little Paddocks” zostanie popełnione morderstwo. Wszyscy oczywiście traktują ogłoszenie jak żart, zabawę. Nikt nie wie o co chodzi ale tego dnia w domu pani Letycji Blacklock pojawia się kilkoro mieszkańców. Gdy gospodyni chce wyjaśnić innym, że musiała zajść jakaś pomyłka nagle gasną wszystkie światła i padają 2 strzały. Ginie nieznany nikomu mężczyzna. Teraz wszyscy są podejrzani i sprawę może rozwiązać tylko panna Marple. W zdemaskowaniu przestępcy użyje ona wielu umiejętności. Choćby analizy sąsiedzkich ploteczek.

3. ZABIJ MNIE, TATO – Stefan Darda

Do Rykowa przeprowadza się emerytowany policjant Zdzisław Mokryna. W miasteczku poznaje rodzinę Szykowiaków, z którymi to się zaprzyjaźnia. Pewnego dnia znikają ich dwie córki. Zdzisław postanawia pomóc w odnalezieniu dziewczynek.
Sprawa wydaje się być dość zawiła do czasu gdy wychodzą na jaw pewne sprawy.
Więcej o tej książce pisałem przy okazji jej recenzji: KLIK

4. GRA O TRON – George R.R. Martin

Pierwsza część wielotomowej sagi Martina. To opowieść o intrygach, kłamstwach i dążeniu do władzy. Pełna wielu bardzo barwnych bohaterów. To książka, w której dzieje się tak wiele, że trudno to streścić w kilku słowach. Jedno jest pewne, warto ją przeczytać.
Pamiętajcie w grze o tron albo się wygrywa, albo zostaje martwym.

5. EKSPOZYCJA – Remigiusz Mróz

Pewnego dnia turyści odkrywają na Giewoncie trupa. Jest powieszony na krzyżu. Wydaje się jednak, że zabójca nie pozostawił żadnych śladów. Jedynie starą monetę.
Sprawą zajmuje się komisarz Wiktor Forst wraz z pomocą dziennikarki Olgi Szrebskiej. Badając morderstwo trafią na ślady dawno zapomnianych tajemnic. Ta sprawa będzie początkiem strasznych wydarzeń w życiu Forsta.
Ekspozycja to pierwsza część trylogii Remigiusza Mroza, i możecie mi wierzyć, że trochę was zmrozi.

A co wy teraz czytacie? Czy znacie już którąś z moich propozycji? Dajcie znać w komentarzach.

Nie zapomnij zostawić lajka na FACEBOOKU:

Napisz do mnie