I NIE BYŁO JUŻ NIKOGO: recenzja miniserialu BBC

Gdy kilka lat temu przeczytałem książkę „Dziesięciu murzynków” od razu stało się dla mnie jasne, że Agatha Christie nie bez powodu nazywana jest KRÓLOWĄ KRYMINAŁU. To najlepszy kryminał jaki do tej pory przeczytałem. Dlatego też, gdy dowiedziałem się o tym, że powstał serial na podstawie powieści napisanej przez panią Christie, byłem bardzo ciekawy tego czy będzie on przynajmniej w połowie tak dobry jak książka.

Zaproszenie

Dziesięć nieznanych sobie osób dostaje zaproszenie na wyspę od tajemniczego pana U.N.Owena i jego żony. Każdy otrzymuje inną propozycję, raz jest to praca sekretarki, innym razem osobistego lekarza bądź też lokaja. Wszyscy oczywiście się zgadzają i płyną na wyspę. Tuż po dotarciu na brzeg niektóre z osób czują się niepewnie. Nikt się nie zna i nie wie kim są pozostali. Zaproszeni zostają przywitani przez dwójkę służących i udają się do wielkiej posiadłości. Na miejscu każdy dostaje osobny pokój. Następnie wszyscy idą na wspólny posiłek.

WITAMY NA WYSPIE ŻOŁNIERZYKÓW

Wyliczanka

Po udaniu się do pokojów, każdy widzi wierszyk, który wisi na ścianie (jest on w każdym pokoju). W książce, którą ja czytałem był on o dziesięciu murzynkach, lecz zmieniono i tytuł, i wyliczankę ze względu na poprawność polityczną (rasistowski wydźwięk słowa „niggers”). W filmie jest to wiersz o dziesięciu żołnierzykach.

„Raz dziesięciu żołnierzyków pyszny obiad zjadło, nagle jeden się zakrztusił i dziewięciu pozostało.”

„Tych dziewięciu żołnierzyków tak wieczorem balowało, że aż jeden rano zaspał – ośmiu tylko pozostało”


Morderstwa

W czasie kolacji umiera pierwszy gość, w późniejszych dniach giną kolejni ludzie. Nie wiadomo kto jest mordercą. Może to być ktoś z gości lub na wyspie jest jeszcze jedna, 11 osoba.
Już od pierwszych minut serialu (3-odcinkowego) czuje się lekki niepokój. Bo w końcu po co te osoby dostały zaproszenia i dlaczego wszystko jest takie tajemnicze? Świetny klimat i sceneria powodują, że trudno oderwać wzrok od tego co dzieje się na ekranie. Dodatkowo obsada robi dobre wrażenie. W serialu pojawiają się m.in:
  • Aidan Turner
  • Toby Stephens
  • Burn Gorman
  • Charles Dance
  • Sam Neill
SAM NEIL, TOBY STEPHENS I AIDAN TURNER

Zakończenie

Dla kogoś kto nie zna książki serial wyda się świetny a finał bardzo zaskakujący. Ale książkowe zakończenie dokładnie wyjaśniające motywy zabójcy było znacznie lepsze niż to, które możemy zobaczyć w filmie. Nie dowiadujemy się w nim kilku ważnych kwestii lub jest to powiedziane w taki sposób że musimy się domyślać o co temu mordercy chodziło. Takie było moje wrażenie po obejrzeniu, ale ja znałem wcześniej książkę i wiedziałem kto jest tym złym.
Jednak pomimo tego gorąco zachęcam do zapoznania się z serialem bo jest bardzo dobry. Osoba, która nie zna powieści nawet nie zauważy tego złego zakończenia, ponieważ dla zwykłego widza będzie ono wystarczające. Oczywiście zachęcam również do przeczytania książki, która zajęła 19 miejsce na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych według CWA.

„A ten jeden, ten ostatni, tak się przejął dolą srogą, że aż z żalu się powiesił i nie było już nikogo.”


Jeśli jeszcze nie śledzisz mnie na facebooku to możesz to zrobić teraz, klikając w ten link: KLIK


Napisz do mnie