10 THRILLERÓW, KTÓRE TRZEBA OBEJRZEĆ!

 

Od kiedy pokochałem thrillery mam tak, że nie mogę znaleźć już nic nowego co by zaspokoiło moje oczekiwania. Mam wrażenie, że obejrzałem już wszystko co najlepsze i zostały mi tylko filmy gorszego sortu.

Zdarzają się czasem jakieś perełki ale bardzo rzadko. W dodatku telewizja nie ułatwia sprawy, ponieważ tam leci ciągle jakiś chłam pokroju „Szkoły” i „Trudnych spraw”.

Jednakże przegrzebując na Filmwebie filmy, które oceniłem najwyżej, doszedłem do wniosku, że warto byłoby się podzielić z wami moimi ulubionymi dreszczowcami.

Myślę, że wyjdzie z tego kilka tekstów więc żeby nie przeładować was tytułami poniżej przedstawiam wam: 10 thrillerów, które trzeba obejrzeć.

 

 

1. WYSPA TAJEMNIC / SHUTTER ISLAND (2010)


 

Akcja filmu dzieje się w pilnie strzeżonym szpitalu dla chorych psychicznie przestępców. Jest rok 1954, wyspa Zatoki Bostońskiej. Na wyspę przybywa dwóch szeryfów federalnych w celu zbadania zniknięcia pacjentki. Cała sprawa wydawałaby się zwyczajna, gdyby nie fakt, że szpital jest dobrze chroniony. W dodatku pokój pacjentki był zamknięty a w oknach były kraty.
Jeśli lubisz mroczny klimat, gęstą atmosferę i zagadki, które potrafią namieszać człowiekowi w głowie to ten film na pewno przypadnie Ci do gustu.
Dodatkowym atutem jest fakt, że główne role zagrali: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo oraz Ben Kingsley.

 

2. PODZIEMNY KRĄG / FIGHT CLUB (1999)

 
Edward Norton w genialnej roli. Zmęczony pracą i stylem życia mężczyzna cierpiący na bezsenność. Za namową lekarza zaczyna chodzić do różnych grup wsparcia, ludzi ciężko i śmiertelnie chorych. W tych terapiach pełnych bólu i cierpienia odnajduje spokój. Niedługo potem spotyka Tylera Durdena, przewrotnego anarchistę. Razem zakładają klub, w którym odbywają się walki na gołe pięści.
Opis filmu, który przedstawiłem nie wygląda zachęcająco, lecz nie można o nim napisać nic więcej aby czegoś nie zaspojlerować. Zdradzę jednak, że nie jest on tylko o walkach. To jeden z motywów, który ma jakieś znaczenie, choć nie jest najważniejszy.
Podziemny krąg to thriller psychologiczny, który nieźle namiesza Ci w głowie. A jeśli lubisz Edwarda Nortona, Brada Pitta lub Helenę Bonham Carter to chyba nie muszę Cię dłużej zachęcać.

 

3. PRESTIŻ / THE PRESTIGE (2006) 

Film opowiada o dwóch młodych iluzjonistach, których łączą przyjacielskie stosunki. Wszystko się jednak zmienia, gdy ginie żona jednego z nich. To historia o nieustannej rywalizacji przepełnionej obsesją i zazdrością, która z czasem zamienia się w niebezpieczną walkę dwóch najgorszych wrogów.
Niesamowity klimat filmu i fabuła zmusiły mnie do tego by uplasował się w pierwszej trójce tego zestawienia.
W obsadzie znaleźli się m.in: Hugh JackmanChristian BaleMichael Caine oraz Scarlett Johansson.

 

4. LABIRYNT / PRISONERS (2013) 

Kolejny film z Hugh Jackmanem w roli głównej. Nic dziwnego, że znalazł się na mojej liście.
Sześcioletnia córka stolarza Kellera Dovera i jej koleżanka zostają uprowadzone. Zostaje wszczęte śledztwo jednak policja zdaje się być bezradna. Zdesperowany ojciec postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i złapać sprawcę.
Labirynt to mroczny, chwilami brutalny thriller, który mrozi krew w żyłach i kurczowo trzyma za podgardle. Oglądając na pewno nie oderwiecie się od ekranu. Dodam tylko, że gra tu również Jake Gyllenhaal. 

 

5. MEMENTO (2000)

 
 
Bohaterem filmu jest Leonard Shelby.  Poszukuje on przestępcy, który zgwałcił i zamordował jego żonę. Jednak w wyniku napadu sam również doznał obrażeń. Boryka się z utratą pamięci krótkotrwałej. Pamięta wszystko co wydarzyło się do momentu morderstwa żony lecz nie jest w stanie przypomnieć sobie tego co działo się przed chwilą. Nie wie gdzie był ani co robił, dlatego robi notatki na zdjęciach osób a najważniejsze fakty tatuuje na swoim ciele.
Memento to film oryginalny i bardzo ciekawy. Świetna postać Leonarda, w którą wcielił się Guy Pearce na długo pozostaje w pamięci.

 

6. NUMER 23 / THE NUMBER 23 (2007)

 
Pewnego dnia Walter Sparrow dostaje tajemniczą książkę o zagadkowym tytule „Numer 23”. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zwyczajna książka lecz z każdą kolejną stroną narasta w nim przekonanie, że opisuje ona jego własne życie i przyszłość. Zaczyna dostrzegać, że ważne epizody w jego życiu takie jak data urodzin, pierwsza randka itp. są ściśle związane z liczbą 23. Fascynacja Waltera szybko zamienia się w obsesję.
Po film warto sięgnąć przede wszystkim dla świetnej roli, którą zagrał Jim Carrey. Tak, dobrze przeczytałeś. Największy komediant świata w głównej roli thrillera psychologicznego. Wyszło świetnie. Jim po raz kolejny udowadnia, że jest genialnym aktorem.

 

7. AUTOR WIDMO / THE GHOST WRITER (2010)

 
Tytułowy autor widmo to pisarz, który na zlecenie anonimowo opracowuje autobiografie sławnych ludzi. Zostaje wynajęty do ukończenia wspomnień byłego premiera Wielkiej Brytanii, Adama Langa, gdy poprzedni współpracownik Langa ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Podczas pracy nad książką odkrywa sekrety byłego premiera ale także władzy. Może mu teraz grozić niebezpieczeństwo.
W rolach głównych: Ewan McGregor jako „Widmo” oraz Pierce Brosnan.

 

8. SIŁA STRACHU / HIDE AND SEEK (2005)

 
David Callaway razem z córką Emily i żoną są szczęśliwą rodziną. Wszystko się jednak zmienia gdy matka Emily popełnia samobójstwo. David postanawia dla dobra córki zmienić otoczenie i przeprowadzić się z nią do domu na wieś. Mając nadzieję, że przeprowadzka oderwie dziewczynkę od bolesnych wspomnień nie wie, że to jedynie początek dziwnych zdarzeń. Wszystko za sprawą Charliego, postaci, z którą zaprzyjaźnia się Emily. Ta wyimaginowana osoba wciąga dziewczynkę w tajemnicze i straszne wydarzenia.
Siła strachu to rasowy thriller psychologiczny, który nawet na chwilę nie puszcza napięcia. Wciska widza w fotel i każe siedzieć do ostatniej minuty.

W filmie główne role zagrali: Robert De Niro oraz Dakota Fanning.

9. POŁĄCZENIE / THE CALL (2013)

 
Jordan Turner jest operatorką linii alarmowej 911. Codziennie dostaje masę zgłoszeń, więc jest przyzwyczajona do kryzysowych sytuacji. Mimo, iż jest profesjonalistką popełnia błąd. W trakcie rozmowy z nastolatką, u której w domu jest ktoś obcy połączenie się zrywa. Jordan oddzwania i dźwięk dzwonka pozwala napastnikowi zlokalizować ofiarę.
Jakiś czas później inna dziewczyna dzwoni na numer alarmowy 911. Jest zamknięta w bagażniku psychopaty, który gdzieś ją wywozi. Jordan musi za wszelką cenę uratować nastolatkę.
Połączenie to bardzo dobry film. Widz śledzi tu kroki, które podejmuje Jordan by pomóc dziewczynie ale również widzi co w danym momencie dzieje się z nastolatką.

 

10. CZŁOWIEK Z COLD ROCK / THE TALL MAN (2012)

 
Ostatni film w naszym dzisiejszym zestawieniu. Akcja dzieje się w niewielkim miasteczku Cold Rock, w którym giną dzieci. Mieszkańcy wierzą, że porywa je postać z legend nazywana „Wysokim”. Gdy z domu miejscowej pielęgniarki znika jej syn, kobieta postanawia prowadzić prywatne śledztwo.
Człowiek z Cold Rock to świetny wybór dla osób, które lubią filmy osadzone w małych miasteczkach, gdzie panuje tajemnicza, gęsta atmosfera i trudno zaufać komukolwiek. Przy tym thrillerze nie sposób odwrócić wzrok choć na sekundę. Główną rolę zagrała Jessica Biel.
 

NA KONIEC

Tak jak pisałem na początku, postaram się za jakiś czas napisać koleją część z 10 filmami. Mam ich bardzo dużo, więc muszę powybierać te najlepsze. Dla was jednak również mam pewne zadanie. Jest ono bardzo proste:
 
Jeśli również lubisz thrillery to w komentarzu poniżej napisz 5 swoich ulubionych filmów tego gatunku. Może to być tylko lista z tytułami ale chętnie dowiem się co twoim zdaniem ma w sobie dany film i dlaczego znalazł się na twojej liście.
 
Postaram się w wolnej chwili obejrzeć filmy, które wy mi polecicie a te, które okażą się najciekawsze opublikuje w osobnym wpisie.
Zachęcam was do zostawienia lajka na Facebooku.

ZOBACZ TEŻ:

10 THRILLERÓW, KTÓRE TRZEBA OBEJRZEĆ #2
Napisz do mnie