Czytanie książek w latach 2002 – 2015
Brak mody na czytanie
W dzisiejszych czasach nie ma konieczności wykazania się oczytaniem, w celu wzbudzenia podziwu wśród znajomych/przyjaciół. Nikt nie wstydzi się przyznać do tego, że nie czyta, a osoby czytające powszechnie uważane są za introwertyków i nerdów.
Duży dostęp do informacji
Literatura przestała być już najlepszym oknem na świat a stała się rozrywką dla kujonów, osób przedkładających jakość nad szybkość.
Brak czasu
Biorąc pod uwagę osoby pracujące na pełen etat i uczniów, czas wolny, który mamy w ciągu dnia jest naprawdę niewielki, więc nieodpowiednie zarządzanie nim może mieć wpływ na to, że nie czytamy.
Rodzice
Rodzicom stosunkowo łatwo jest zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do książek i wychować kolejnych czytelników. Znaczna większość książkoholików to osoby, które w dzieciństwie czytały razem z rodzicami oraz obserwowały jak oni to robią.
Szkoła
Zły dobór lektur szkolnych powoduje, że uczniowie już od najmłodszych lat zamiast być zachęcani przez nauczycieli, są wrogo nastawieni do książek. Każda inna kojarzy im się ze złą lekturą, nieprzystępnym językiem i nieciekawą fabułą. W dodatku przymus czytania i ocena za wiedzę z książek wpływa negatywnie na późniejsze zamiłowanie do czytania.
Ceny książek
Idąc do księgarni kupić książkę, często łapiemy się za głowę widząc ile ona kosztuje. Ceny często są w przedziale od 40-50 zł. Widząc je na pewno nie czujemy się zachęceni do czytania a wręcz przeciwnie. Rozwiązaniem mogą tu być oczywiście księgarnie i dyskonty internetowe, ale o tym kiedy indziej.
Biblioteka
___________
Szczegółowe wyniki badań znajdziesz tu: bn.org.pl
Udostępnij ten artykuł jeśli Cię zainteresował.