Dlaczego nie czytamy książek?

Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową w Listopadzie 2015 roku pokazały, że aż 63% osób ankietowanych nie przeczytało ani jednej książki. Co za tym idzie, tylko 37% osób spośród biorących udział w badaniu przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku 2015. Są one przeprowadzane od 1992 roku. Ostatnie dają najgorszy wynik w historii naszego kraju.

Czytanie książek w latach 2002 – 2015

Brak mody na czytanie

W dzisiejszych czasach nie ma konieczności wykazania się oczytaniem, w celu wzbudzenia podziwu wśród znajomych/przyjaciół. Nikt nie wstydzi się przyznać do tego, że nie czyta, a osoby czytające powszechnie uważane są za introwertyków i nerdów.

Duży dostęp do informacji

Internet jest dzisiaj dla większości głównym źródłem wiedzy. Informacje zdobywane w nim są krótkie, niewymagające długiego czytania i bardzo przystępne. Znacznie szybciej coś wygooglujemy niż znajdziemy na kartach książki.

Literatura przestała być już najlepszym oknem na świat a stała się rozrywką dla kujonów, osób przedkładających jakość nad szybkość.

Brak czasu

Gdy pytamy kogoś co robi, żeby się zrelaksować najczęściej usłyszymy “oglądam telewizję”. Jest to najpopularniejszy sposób spędzania wolnego czasu wśród ludzi w każdym wieku. Kolejnym złodziejem czasu jest internet. Według badań BN z internetu korzysta obecnie 2/3 Polaków. Rzadziej korzystają osoby starsze. Blisko jedna czwarta użytkowników internetu czyta blogi.

Biorąc pod uwagę osoby pracujące na pełen etat i uczniów, czas wolny, który mamy w ciągu dnia jest naprawdę niewielki, więc nieodpowiednie zarządzanie nim może mieć wpływ na to, że nie czytamy.

Rodzice

Dziewięcioro z dziesięciorga badanych, których najbliżsi nie czytają, również nie sięga po książkę.

Rodzicom stosunkowo łatwo jest zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do książek i wychować kolejnych czytelników. Znaczna większość książkoholików to osoby, które w dzieciństwie czytały razem z rodzicami oraz obserwowały jak oni to robią.

Szkoła

Gdy jako dzieci nie mamy w domu styczności z czytaniem, pierwszym miejscem, w którym poznajemy książki i ich autorów jest szkoła.

Zły dobór lektur szkolnych powoduje, że uczniowie już od najmłodszych lat zamiast być zachęcani przez nauczycieli, są wrogo nastawieni do książek. Każda inna kojarzy im się ze złą lekturą, nieprzystępnym językiem i nieciekawą fabułą. W dodatku przymus czytania i ocena za wiedzę z książek wpływa negatywnie na późniejsze zamiłowanie do czytania.

Ceny książek

Idąc do księgarni kupić książkę, często łapiemy się za głowę widząc ile ona kosztuje. Ceny często są w przedziale od 40-50 zł. Widząc je na pewno nie czujemy się zachęceni do czytania a wręcz przeciwnie. Rozwiązaniem mogą tu być oczywiście księgarnie i dyskonty internetowe, ale o tym kiedy indziej.

Biblioteka

Mały wybór książkowych nowości, brak niektórych pozycji naszego ulubionego autora i kary za zbyt długie trzymanie książek to tylko niektóre z powodów, przez które wiele osób nie lubi bibliotek.  A musimy sobie zdać sprawę z tego, że sporą grupę ludzi nie stać na kupno książek, o czym wspomniałem wyżej.


___________

Szczegółowe wyniki badań znajdziesz tu: bn.org.pl

 

Udostępnij ten artykuł jeśli Cię zainteresował.

 

Napisz do mnie